Az ELTE Egyetemi Könyvtár felújításáról, zárva tartásáról és januári nyitásáról

Január 5-én újra kinyit az Egyetemi Könyvtár! A 2014. június 16-tól kezdődő zárásra egy nagyszabású energetikai felújítás miatt került sor, amelynek befejezési határideje 2015. április 30. A projekt keretében  a nyílászárók cseréje és felújítása, valamint a teljes fűtési rendszer korszerűsítése valósul meg.

Az Egyetem vezetésének támogatása lehetővé tette, hogy 2015 januárjában egy újabb beruházás,  a Nagyolvasó Lotz Károly-freskóinak restauráltatása kezdődhessen meg. A zárás ideje alatt digitalizáltuk hagyományos katalógusainkat – mintegy 1,3 millió cédulát –, és számos muzeális dokumentumot, kéziratot. A januári nyitásra új szolgáltatásokkal készülünk, a közös elektronikus katalógusban megtalálható dokumentumok kölcsönzését elektronikus úton, távolról is el lehet indítani. Az újonnan vásárolt és legtöbbet keresett könyveinket szabadpolcon lehet böngészni. Szolgáltatásaink folyamatos megújításával szeretnénk elérni, hogy olvasóink széles tábora ismét elégedett partnerünk legyen.

A felújítás egyes lépéseiről képes beszámolónk az Egyetemi Könyvtár Facebook oldalán https://www.facebook.com/ELTEkonyvtar  követhető, új szolgáltatásainkról pedig az Egyetemi Könyvtári Szolgálat portálján http://konyvtar.elte.hu/ nyújtunk információt.

A felújításról

Egyetemünk Ferenciek terén lévő épületének energetikai korszerűsítésére 2013-ban mintegy 249 millió forint vissza nem térítendő támogatást (KEOP-5.6.0/12-2013-0041) nyert el, melynek során épületenergetikai fejlesztés és fűtéskorszerűsítés történt. A nyílászárókat fokozott hővédelmi követelményeknek megfelelőre cserélték, betartva a műemlékvédelmi előírásokat. A projekt a nyílászárók cseréjén, javításán túl a teljes fűtési rendszer (kazánok, csövek, járulékos berendezések, fűtőtestek) cseréjét is felölelte, melynek eredményeképpen jelentősen javul az épület fenntarthatósága, illetve a könyvtári dolgozók, diákok és látogatók komfortérzete. A beruházás hosszú távú közvetlen céljaként a fűtési hőigény, illetve a földgázfelhasználás jelentős mértékű csökkenése, ezáltal számottevő költség megtakarítása jelölhető meg.

A részleges nyitásról

Az Egyetemi Könyvtár munkatársai mindent megtesznek azért, hogy az Egyetem polgárai, olvasóink a projekt lezárása előtt (2015. április 30.) használatba tudják venni a könyvtár épületét.  A befejező munkálatok a könyvtári szolgáltatások zavartalan működése mellett fognak zajlani.

Mivel a munkálatok a teljes épületben egy időben történnek, logisztikai, állományvédelmi feladatokat kellett és kell végrehajtanunk, hogy a mintegy 1,5 millió dokumentum – köztük a nagy értékű muzeális állomány – ne károsodjon. A védendő állományt részben savmentes, részben kartondobozokba csomagoltuk, a raktárak pedig ideiglenesen könnyűszerkezetes elemekkel lettek lezárva. A menet közben felmerülő, az épület adottságaiból fakadó, előre nem tervezhető bontási és javítási munkálatok miatt az eredetileg meghirdetett novemberi nyitási határidőt meg kellett változtatni. A január 5-i nyitás egyelőre részleges nyitás lesz, nem minden olvasói teret és raktárt tudunk birtokba venni.

Új szolgáltatásunk lesz, hogy az olvasótermek állományának átrendezésével olyan szabadpolcos, azonnal kölcsönözhető állományt bocsátunk olvasóink rendelkezésére, amelyhez eddig csak raktári kiszolgálással, várakozás után juthattak hozzá. A Nagyolvasó felújítási munkái miatt könnyen megközelíthető helyen új olvasótermet alakítottunk ki, ahol wifi-elérést is biztosítunk, s így olvasóink saját eszközzel is csatlakozhatnak az egyetem hálózatára, illetve nyílt hálózatra is. Meglévő cédulakatalógusainkat  – 1,3 millió leírást – bedigitalizáltuk, és januártól közzétesszük az interneten, mellyel minden, az olvasók által használt hagyományos katalógusunk online elérhetővé válik. További új szolgáltatásunk indul: egy elektronikus kérőlappal gyorsabbá, kényelmesebbé tesszük az előjegyzéseket, előfoglalásokat, a kölcsönzésre való kikérést, mert így olvasóink az elektronikus katalógusok alapján akár már otthonról elindíthatják kéréseiket. A kutatók pedig távolról is elérhetnek olyan digitalizált kéziratos gyűjteményeket, melyeket eddig csak a könyvtárban tanulmányozhattak.

Bár az épület nem újult meg látványosan a látogatók számára, sőt néhány hónapig még korlátozottan lesz csak használatba vehető, januárban hosszabbított nyitva tartással, szabadpolcos állománnyal, új szolgáltatásokkal és meglepetésekkel várjuk vissza a hallgatókat, kutatókat, a könyvtár olvasó közönségét!