A szerkesztői felület rejtelmei

A TTK HÖK oldalára híreidet és a további oldalakat az admin felületen egy Microsoft Wordhöz hasonlító, ún. WYSIWYG (what you see is what you get) felületen keresztül viheted fel. Ennek használata rendkívül egyszerű, elsőre mégis bonyolultnak tűnhet, így az alábbi leírás részletezi annak lehetőségeit, limitációját, illetve pár trükköt is ismertet, amivel a saját munkádat könnyítheted meg.

A szerkesztői felület - általános áttekintés

 

  1. Ha bármilyen írásodhoz (főképp a főoldalra szánt hírekhez) egyedi bevezetőre lenne szükséged, itt tudod azt megadni. Kivételes esetekben kellhet csak, ugyanis az oldal intelligens módon, automatikusan vágja meg a híred bevezető részét a teljes törzsből.
  2. Gombok hada. Lásd alább.
  3. Törzs rész. Amit itt látsz, az körülbelül az oldalon is ugyanúgy fog megjelenni. Ha nagy eltérést tapasztalnál, azt jelezd az informatikusnak!
  4. A szerkesztői felület átméretezését szolgáló gomb.
  5. Ha mondókád szeretnéd sima szövegként, netán HTML kódként megadni, itt tudod a szövegszerkesztőt "letiltani", és egy másik felületet előhozni. Az alatta található kisbetűs szöveg szolgál elsődleges magyarázatként azirányban, hogy mi a különbség az egyes szerkesztői felületek között. HTML bevitelt csak akkor használd, ha tudod mit csinálsz (amúgy a szerkesztőnekis van külön ilyen gombja!).
  6. Részletes információkal itt is találhatsz az egyes szövegszerkesztő felületek közötti különbségekről.

 

A szerkesztői felület - tippek

  • SHIFT+ENTER - sortörés
  • CTRL+A - Minden kijelölése
  • Ha valami nem úgy történik, ahogy azt te vártad, használd a "Vissza" gombot!
  • A "Beillesztés formázatlan szövegként" nagyon hasznos tud lenni!
  • Ha a HÖK-ös levelezésedből szúrsz be valamit, a sorok hosszára ügyelj!
  • Ne akarj piros betűket zöld alapon. Ilyen fajta kiemelés nem lesz.
  • Felsorolás és egyebek után egy újabb ENTER megnyomásával visszalépsz az előző margóhoz/behúzáshoz.
  • Mindig ellenőrizd le, hogy a híred úgy néz-e ki, ahogy azt te akartad!
  • Kis logikával akár még a "Forráskód" gomb is a barátod lehet.
  • Duplaklikk egy szóra: az egész szó kijelölése (vigyázz, az utánalévő space/szóköz karaktert is kijelöli). Három klikk: az egész bekezdés.

 

A szerkesztői felület - gombok

B - vastag betű (CTRL+B)

I - dőlt betű (CTRL+I)

U - aláhúzott betű (CTRL+U)

abcáthúzott betű


Balra zárt szöveg.

Középre zárt szöveg.

Jobbra zárt szöveg.

Sorkizárt szöveg (vagyis olyan, aminél a betűk közötti távolságot változtatja soronként, intelligensen a böngészőnk azért, hogy azok az adott blokk mindkét oldalához simuljanak).


  • Sima felsorolás.
  • Ha esetleg több alpontot is akarsz:
    • Nyomd meg a tőle hárommal jobbra található, "Behúzás növelése" gombot.
  1. Számozott felsorolás.
  2. Ha esetleg több alpontot is akarsz:
    1. Nyomd meg a tőle kettővel jobbra található, "Behúzás növelése" gombot.

Behúzás csökkentése - Balra zárt szövegnél ezzel tudsz kb. tabulátorokat kivenni (mint Wordben).

Behúzás növelése - Balra zárt szövegnél ezzel tudsz kb. tabulátorokat beszúrni (mint Wordben).


Visszavonás gomb - Egy műveletnyit visszalép (legyen az akár szöveg beírása, netán stílusformázás stb.).

Előre/ismétlés gomb - Egy műveletnyit előre lép (legyen az akár szöveg berása, netán stílusformázás stb.).


Földgömb - Hivatkozás (link) beillsztése/módosítása - Ha kijelölsz valamely szövegrészt, ezzel a gombbal tudod azt linkké alakítani. Vigyázz, mert ha a megszokott dupla klikkel jelölöd ki mondjuk a linkké alakítani kívánt szót, az utána lévő space/szünet karaktert is beleveszi, és esztétikailag nem lesz szép a link. Ha módosítani kívánsz egy linken, elég ha csak beleklikkelsz a link szövegébe, és utána megnyomod - a teljes linket módosítani fogja (azt nem kell akkurátusan kijelölni az elejétől a végéig).

Földgömb - Hivatkozás törlése gomb - Egy hivatkozást tudsz vele törölni. Ha törölni kívánsz egy linket, elég ha csak beleklikkelsz a link szövegébe, és utána megnyomod - a teljes linket törölni fogja (azt nem kell akkurátusan kijelölni az elejétől a végéig).

Zászló - Horgony beillesztése/szerkesztése - Ezzel az adott oldalon belül tudsz ún. horgonyt, vagyis belső linket elhelyezni. Nyomd meg, írd be sima, ékezetnélküli kis betűk és számok használatával a horgonyod nevét, majd kétféleképpen veheted hasznát:

  • Vagy beszúrsz egy erre mutató linket itt az oldalon a kis földgömb segítségével: "Hivatkozás típusánál" válaszd ki a "Horgony az oldalon" opciót, majd a "Horgony név szerint" részből az előbb megadott egyik horgonyod (példa itt, vagyis feljebb a "gombbal tudod azt linkké" szövegrészből a "linkké" szó egy horgony (vidd fölé az egeret)).
  • De felhasználhatod úgy is, mint egy link, amit valahol megadsz. Példa: http://ttkhok.elte.hu/a-szerkesztoi-felulet-rejtelmei#link címet megadva a böngésző előbb betölti az adott oldalt, majd automatikusan az adott horgonyhoz ugrik (a # utáni rész a horgonyod neve).

Kép - itt tudsz a netről levadászott vagy a híredhez/oldaladhoz feltöltött képet beilleszteni a szövegbe. Az alábbi kép például jobbra van igazítva, 3 pixeles kerete van, függőlegesen 50 pixel, míg vízszintesen 10 pixel távolságra van az esetlegesen körülötte lévő szövegtől, szélessége és magassága 300*311 pixel, és ráklikkelve a horgony gombnál bemutatott linket hozza be egy új oldalon. Részletes leírás (vastaggal szedve a fontosabbak):

  1. A kép címe. Vagy a netről illeszted be (nem ajánlott, inkább töltsd fel a híredhez/oldaladhoz), vagy egy már feltöltött képed linkjét használod.
  2. Szélesség, pixelben.
  3. Magasság, pixelben.
  4. Lakat - ha "zárt" a lakat, a képed szélességét és magasságát az eredeti képméret arányában módosíthatod (érdemes így használni).
  5. Képkeret vastagsága, pixelben mérve.
  6. A kép és a mellette lévő szöveg pixelben mért távolsága.
  7. A kép és az alatt, illetve felette lévő szöveg pixelben mért távolsága.
  8. A képed igazítottsága. Ha beállítod, a körülötte lévő szöveg körül fogja "folyni", a képed pedig az adott irány felé "úszik" benne.
  9. Előnézet, hogy könnyebben eligazodj a képszerkesztő felületen.
  10. Ezen a fülön tudod megadni azt a linket, ahova a képre klikkelés esetén az oldal átirányítson.
  11. Mentés gomb :-)

 



 



Idézőjel - Idézet, kiemelt szöveg beszúrása ilyen módon. Ha "abba akarod hagyni" az idézetet, üss még egy entert, és nyomd meg újra ezt a gombot. Az üres sort törli, és az idézet alatt folytathatod az írást. Amúgy láthatod, hogy a fenti képnek a szövegtől alsó és felső irányban meglévő 50 pixeles távolsága még erre az idézetrészre is kihatással van.


Forráskód - A szövegszerkesztőbe bevitt szöveg HTML kódját fogja megmutatani. Csak akkor használd, ha tudod, hogy mit csinálasz. A szövegszerkesztő felület alatti kisbetűs részben fel vannak sorolva az engedélyezett jelölők, stílus tulajdonságok és stíluselemek.


Vonal - Húz egy ilyen vonalat, mint ami ezen mondat alatt és fölött van. Néha ki kell törölni előle vagy utána egy-egy felesleges üres sort.


Beillesztés formázatlan szövegként - HASZNÁLD! Ha a HÖK-ös levelezésből, vagy Wordből, .pdf-ből, webről stb. illesztesz be előre formázott szöveget (tehát ami más betűstílusú, vastag- vagy dőltbetűs stb.), ez sokszor életet tud menteni. Sajnos ez sem oldja meg azt a problémát, amikor a levelezésedből illesztesz be valamit, és a sorok automatikusan sortörésekkel van tűzdelve x karakter után, de a többi általános problémára sokszor megoldást nyújt.


Radír (kék téglatest) - Törli a szöveg formázását (tehát nem magát a szöveget). Nagyon hasznos tud lenni.

Omega - Speciális karakter beillesztése: ¼€ +7£


Betűtípus - Az alapértelmezett betűtípus: Arial.

Betűméret - Az alapértelmezett betűméret: 12px.

Betűstílus - Ezzel tudsz előre definiált betűméreteket használni (oldal címeként, alcímeként, al-alcímeként stb.):

méret1

méret2

méret3

méret4


Táblázat - Ezzel tudsz táblázatot beszúrni. Talán... Inkább ne akarj, szólj az informatikusnak :-)

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.