A mérsékelt égövi időjárástól az Atlanti-óceáni áramlatokig

Jánosi Imre Miklós, a Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék egyetemi docense, a TTK stratégiai és fejlesztési dékánhelyettese tartja az Ortvay Kollokvium őszi sorozatának kezdő előadását 2013. szeptember 19-én.

A kutató a „Nagyskálájú áramlások modellezése a Kármán-laborban: a mérsékelt égövi időjárástól az Atlanti-óceáni áramlatokig” című előadásában három érdekes kutatási projektet mutat be az elmúlt évekből. Az első a klasszikus Fultz-Hide kísérlet (termikusan hajtott turbulens áramlások forgó rendszerben) helyi változatában egy olyan mérés, amely a napi időjárás változások statisztikai tulajdonságainak megértését segíti. A második téma az Atlanti-óceán északi medencéjében mért átlagos vízfelszíni hőmérséklet több évtizedes időskálájú ingadozásainak magyarázatával kapcsolatos. Végül Jánosi Imre Miklós felvillant egy merésznek tűnő hipotézisen alapuló numerikus és még nem lezárt kísérleti munkát is, mely szerint a Nagy Óceáni Szállítószalag működését erősen befolyásolhatja a Föld belsejéből érkező inhomogén területi eloszlású hőáram.

A Természettudományi Kar Fizika Intézete 1998 ősze óta szervezi azt az intézeti szintű kollokvium-sorozatot, amelyet – az első ilyen sorozat elindítójáról – Ortvay Kollokviumnak neveztek el. Az előadásokat meghívott magyar és külföldi fizikusok tartják aktuális témákban. Megértésükhöz bármely fizikai diszciplinában szerzett előismeret elegendő, minden érdeklődőt szívesen látnak.

Korábbi interjú Jánosi Imrével: A Golf-áramlat és az Eyjafjallajökul hamufelhő modellezése

Időpont: 2013. szeptember 19. 15:00
Helyszín: ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, 0.81)

ELTE Fizikai Intézet

Forrás: elte.hu

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.